Karatay, Günde 30-40 Zeytin yiyin hastaneyi unutun

İlçemizde ilki düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumuna ünlü diyetisyen Canan Karatay, zeytin ve zeytinyağının faydalarını anlattı, hastaneye gitmemenin formülünü verdi. Prof. Dr. Canan Karatay, zeytin ve zeytinyağının şifa olduğunu belirtip, "Her gün 30-40 zeytin yiyen kişi hastanenin yolunu unutur" dedi.

Mersin Mut ilçesinde, Kaymakamlık ve Belediye tarafın bu yıl 1'incisi düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu kapsamında diyet uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay konuşmacı olarak katıldı.

Tarihi Çınar altı parkında yapılan programa Kaymakamımız Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı Nebi Yılmaz ve Milletvekili adayları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmasını yapan Kaymakamımız , Mutumuzun mikro klima özelliği ile Zeytin üretimi ilaçsız gerçekleştirilmekte organik ve asit oranıdüşük nefaset sahibi nitelikli ve kaliteli Zeytinyağı elde dilmektedir. Sağlığın Zeytinden Zeytinin de Mut'tan Geleceğine inancımız tamdır. Halkımızı Mut'umuzun tüm güzelliklerini farkına varmaya davet ediyoruz dedi.

'ZEYTİNYAĞI KİLO ALDIRMAZ, KALP KRİZİNİ ÖNLER'

Konuşmasına zeytin ve zeytinyağının şifa olduğunu belirterek başlayan Prof. Dr. Karatay, "Her bir zeytin tanesinde 5 kalori bulunuyor" dedi. Zeytin ve zeytinyağının iyi bir antioksidan olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Karatay, "Zeytinyağı kilo aldırmaz. Ekmek ve şeker tansiyonu yükseltir. Ekmek obezite sebebidir. Bol ekmek ve şeker tüketimi kalp krizi riskini artırır".

Aynı zamanda kalp doktoruyum. Kalp krizi önlenebilir. Ancak, beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Kalp krizi bir anda gelmiyor. 20'li yaşlardan başlayan dengesiz beslenme, 40'lı yaşlarda kalp krizi riskini artırıyor. Her gün 30-40 zeytin yiyin ve bol bol zeytinyağı kullanın. Bunu yaparsanız hastanenin yolunu unutursunuz. Zeytin yaprağı çayının da bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği var" dedi.

'ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ DESTEKLENMELİ'

Ülkemiz zeytincilik konusunda bir cennet olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Karatay, zeytin ve zeytinyağı üretimi ve pazarlanmasının desteklenmesi gerektiğinin ve 2025 yılında kıtlık olacağını ve bu kıtlıkta sadece Zeytin ve zeytin olacağını o yüzden zeytin ağaçlarınıza iyi bakılacağını kaydetti. Kaymakamımız, katkıları nedeniyle Prof. Dr. Karatay'a çiçek ve plaket verdi. Prof. Dr. Karatay, kitap imza etkinliğinin ardından Otogar girişindeki Zeytin heykelinin açılışı ardından haydar mahallesindeki 1300 yıllık anıt Zeytin ağacını ziyaret etti ve burada anıt ağaçtan zeytin toplayan Karatay, zeytin hasattınız hayırlı uğurlu olsun dedi. Etkinlik sonunda Karatay'a yakından ilgilenen vatandaşlar bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.